رفتن به محتوا رفتن به فوتر

در حاشیه حکایت پدر خواندگان ادبی و «سودای رهبری، از جلال آل احمد تا رضا براهنی» / مهرداد رحیمی مقدم

7 نظر

 • ناشناس
  ارسال شده 7 اکتبر 2018 در 2:25 ب.ظ

  بلوم گویا خودش یک کتاب بیرون داده است حاوى فهرست آثارى که به نظرش باید در قانون نامه ى ادبیات وارد شوند، و گویا زیاد هم در این کتاب به اصطلاح لیلى به لالاى کسانى که به قول خودش ایده را با مد سیاسى و آکادمیک روز اشتباه مى کنند نگذاشته است، گویا. دست نویسنده ى یادداشت درد نکند!

 • ناصر
  ارسال شده 7 اکتبر 2018 در 11:41 ب.ظ

  کسی که این حرف را زده یعنی سایه اقتصادی نیا را این روزها گنده اش کردن وگرنه در حد این حرفها نیست.والسلام.

 • ژاله
  ارسال شده 8 اکتبر 2018 در 4:21 ب.ظ

  سایه اقتصادی نیا چون برای اقای سمیعی کیف کشی می کند ایشان هم لطف کرده اند و به همه سفارششان را کرده اند.زود بادش خالی میشه.

 • ناشناس
  ارسال شده 9 اکتبر 2018 در 5:49 ق.ظ

  ۱. پرونده‌ی اندیشه‌پویا به اساتید دانشگاهی نمی‌پردازد که اگر می‌پرداخت شاید به سراغ فروزانفر و کدکنی و شمیسا و پاینده می‌رفت، به‌جای آل‌احمد و هدایت و گلشیری و براهنی. پس بحث در مورد فضای ادبیِ بیرونِ دانشگاه است و تاکید نویسنده بر علمی بودن مسئله بی‌جهت است. و با هر تعریف و معیاری نمی‌توان ادبیات و نقد ادبی را «علم» خواند.
  ۲. در همان نقل قولی که ابتدای مطلب از زراعتی ذکر شده، مشخص می‌شود که در این پرونده «مرجعیت» در معنای «رهبریت» به کار رفته. اینجا «مرجع» به معنای فرد یا متنی که به آن رجوع کنند نیست، بلکه مانند رهبران سیاسی و مذهبی _و دقیق‌تر٬ مانند «مراجع تقلید»_ فردی‌ست که دیگران را به تقلید و پیروی از خودش دعوت می‌کند. مثل آل‌احمد که سعی می‌کرد «خرقه» ببخشد یا گلشیری که ادعا کرد «ولی فقیه» ادبیات است. می‌بینیم که گلشیری از یک اصطلاح کاملن مذهبی استفاده کرده که هم معنای «مرجعیت» و هم «رهبریت» را در خود دارد.
  ۳. بلوم یا هر فرد دیگری، حتا خارج از فضای دانشگاهی، می‌تواند دیدگاه خودش را ارائه و بر آن تاکید کند. اما مسئله‌ی رهبر یا مرجع تقلید در ادبیات کاملن متفاوت است.

 • لاله
  ارسال شده 11 اکتبر 2018 در 5:24 ب.ظ

  متاسفانه کار به جایی رسیده که به جای منتقد باسواد از آدم های بیسوادی مثل سایه اقتصادی نیا تو مجلات استفاده میشه.تو موزیک تتلو رو داریم و تو ادبیات کسانی مثل اقتصادی.قحط الرجال که میگن همینه.

 • اصغر
  ارسال شده 13 اکتبر 2018 در 4:25 ب.ظ

  یه وقت منتقد حسابی داشتیم حالا از قماش اقتصادی نیا داریم .به قول الوند بهاری “کیف کش سمیعی با اون چشمای ورقلمبیده وق زده اش”.

 • شهلا
  ارسال شده 14 اکتبر 2018 در 5:31 ب.ظ

  جناب استاد دکتر الوند خان بهاری لطفا به کار بزرگان فضولی نفرمایند.ایشان خودشان کیف کش امثال دکتر علی دهباشی تشریف دارند.

ارسال نظر

0.0/5