رفتن به محتوا رفتن به فوتر

جلال آل‌احمد، ایدئولوگ بنیادگرایی / مهدی تدینی

8 نظر

 • یوسفی
  ارسال شده 11 مارس 2019 در 1:48 ب.ظ

  زنده باد زنده باد زنده باد
  جای هیچ خرده گیری نیست.افرادی که به نام اندیشه زهر به کام نسل ها کردند شایسته تندتر از این ها هستند.به این لیست سروش را هم اضافه کنید.شریعتی،بازرگان یا هر عقل ستیز دیگری در هر لباس و زیر هر عنوانی .
  برای خروج از وضع ناگوار اندیشه ورزی این ایام ، باید هر اندیشمند وطنی را به اندازه استدلال عقلی ای که می آورد پذیرفت نه مدعیات هپروتی اش.

 • ناشناس
  ارسال شده 9 آوریل 2019 در 5:52 ب.ظ

  چه کسی از جلال آل احمد می ترسد؟

 • عاصفی
  ارسال شده 9 آوریل 2019 در 6:43 ب.ظ

  آقای تدینی هم گویا خودش سخت بیماره. از نوع بیماری جلال. متوجه نیست که عینا همون رفتار جلال رو داره برای نقد اندیشه ی جلال؟ نادرست، نادرسته ؟یا نادرست فقط برا دیگری نادرسته؟ یا اونی که ما قبول داریم درسته فقط؟ یا چی ؟ خیلی خنده داره که آقای تدینی سخت به نویسنده ای تاخته که در بینمون نیست تا از اندیشه ش دفاع کنه. خنده دار و رقت انگیز.کسی هم که این متن رو از صفحه تلگرام شخصی ایشون اینجا گذاشته موجود مبتذل و قابل ترحمیه. اینو نه به این دلیل می گم که با افکار جلال همسو هستم که چندان نیستم ، به این دلیل عرض می کنم که اون زمان که مردم ایران در فقر فرهنگی و بیسوادی و بیشعوری دست و پا می زدن جلال و همسرش از کسانی بودن که صدای مردمشون شدن و برای فرهنگ کشورشون تلاش کردن. اگر جلال و امثالهم نبودن آقای تدینی هنوز توی دهات کوره های ایران داشت زمین شخم می زد و نهایت خیلی تلاش می کرد سواد اکابر داشت. بیایید با هر اندیشه ای که هستیم باشیم اما بی شرم و بی صفت نباشیم .

 • مهدی
  ارسال شده 15 آوریل 2019 در 9:14 ب.ظ

  آقای عاصفی، آقای تدینی از بین نوشته های آل احمد مثال میاورد و استدلال های ضعیف او را به چالش میکشد و اثبات میکند که آل احمد عوض استدلال درست، بیشتر آسمان را به ریسمان می بافد و اصطلاحا شعبده بازی میکند.این یعنی بی شرمی و بی صفتی؟یعنی چه؟ این دیگر چه جور داوری ست.شما اگر نظر دیگری راجع به ال احمد داری، بگو.چرا به نویسنده حمله میکنی؟

 • نگار
  ارسال شده 28 آوریل 2019 در 5:35 ق.ظ

  نویسنده این متن خیلی افراطی و بدور از انصاف جلال آل احمد را نقد کرده است، من وقتی کتاب “مدیر مدرسه” را میخونم از باریک بینی و قدرت تخیل و اندیشه انتقادی ایشان در توصیف جامعه ایرانی واقعا لذت میبرم.آل احمد در زمانه خودش واقعا روشنفکر بوده. هراندیشمندی را بایستی در ظرف زمان خودش سنجید و محک زد.

 • همراه
  ارسال شده 1 می 2019 در 5:57 ب.ظ

  روشنفکر یک جامعه عقب مانده هم عقب مانده است

 • شهاب
  ارسال شده 21 ژوئن 2019 در 3:36 ب.ظ

  درود
  خوشبختانه در این چند ساله تابوی انتقاد از امثال آل احمد و شریعتی و … شکسته شده و نقدهای جالبی از دکتر جواد طباطبایی و یا همین متن به قلم آقای مهدی تدینی در گوشه و کنار منتشر میشه ، حتی روی جلد نشریه ای کاریکاتوری از آل احمد در قالب دون کیشوت (قلم یاران – اردیبهشت ۹۷) کشیده شد.
  آقای عاصفی، شما فرمودید:
  “اگر جلال و امثالهم نبودن آقای تدینی هنوز توی دهات کوره های ایران داشت زمین شخم می زد …”
  اولا شخم زدن زمین عیب نیست و خوراک آدم از همین راه کشاورزی تامین میشه و کشاورز بودن نشونه بی فرهنگی نیست در ثانی مگه جلال بنیانگزار آموزش و پرورش مدرن (مثل مرحوم رشدیه ) یا بنیانگزار دانشگاه در ایران بود؟ نکنه بنیانگزار کانون پرورش فکری بودن و من خبر ندارم؟!!! که از همین کانون فیلمسازان و نویسندگان و هنرمندان فاخری بیرون اومدن
  نوشتید : “اون زمان که مردم ایران در فقر فرهنگی و بیسوادی و بیشعوری دست و پا می زدن”
  اتفاقا جلال با کسانی که مبارزه با بیسوادی میکردن مشکل داشت و به همه شون غربزده میگفت !!
  مسمومیت فکری ناشی از آل احمد و امثال اون اثرش تا دهه ها باقی میمونه ، متاسفانه

 • آرتميس
  ارسال شده 18 آگوست 2019 در 8:17 ب.ظ

  آفرین به شما جناب شهاب ، بسیار درست و به جا گفیتد . متاسفانه بسیاری هنوز تحت تاثیر نام یک نویسنده برایش سینه می زنند فارغ از آنچه ایشان در کتابشان نوشتند و یا اعمالی که در زندگی انجام دادند .

ارسال نظر

0.0/5