رفتن به محتوا رفتن به فوتر

نگاهی به فصل کرگدن ساخته بهمن قبادی: فصل اغراق و سیاه نمایی!

26 نظر

 • mehrdad
  ارسال شده 11 فوریه 2013 در 1:24 ب.ظ

  نقد زیبایی بود ممنون از شما

 • کژال
  ارسال شده 13 فوریه 2013 در 8:57 ب.ظ

  اقای قبادی با فیلمی که ساختی هر کرد و ایرانی و مسلمونی رو تحقیر کردی…

 • فرید
  ارسال شده 20 فوریه 2013 در 9:48 ق.ظ

  واقعیت تلخه … . قبادی همچنان پرچمت بالاست.

 • ali
  ارسال شده 21 فوریه 2013 در 12:32 ب.ظ

  sahnehaye sha’eraneye film alian,vali aslan nemishe dar morede dastan harfi zad,dar vaghe dastane film faghat too ye kholaseye 2khati ghabele pazireshe amma seire ravaee nadare,kash bishtar rooye pardakhte shakhsiata kar mishod,in sinamast,chizi faratar az jelveye basari lazem dare.behar hal bazam khoob bood

 • بی سواد
  ارسال شده 24 فوریه 2013 در 10:59 ب.ظ

  با بخش اول این نقد فیلم موافقم. بهمن قبادی زیاده روی و اغراق کرده. اما نقد حاضر هم با بیانیه صادر کردن در مورد نحوه صحیح رفتار کنونی ایرانیان در شرایط حساس کنونی ! ارزش فنی نقد را به چالش کشانده است. از این رو ایراد گرایش افراطی سیاسی به منتقد نیز وارد است. اماباید یاد آور شوم که این نگاه سیاسی نیست که سبب کاهش ارزش فیلم می گردد بلکه نگاه خصمانه و جانبدارانه یک سینماگر در مسایل سیاسی سبب افت کیفی فیلمنامه و فیلم میگردد. زیرا آثار سیاسی به نامی وجود دارند که به دلیل نگاه جامع خود حتی بعد از چند ده ارزش هنری خود را حفظ نموده اند. کمی سینمای جهان را مطالعه کنید (لطفا) . اما در مورد این فیلم جز تنفر از ایران و ایرانی چیز خاصی در آن وجود ندارد ( بهمن قبادی در مصاحبه رادیویی خود به روشنی به تنفر خود اعتراف کرده)و باید یاد آور شد که اصولا هنر نوع تجلی یافته احساس است نه صورت برهنه احساس . این تفاوت فحاشی و نقد است. کاری که قبادی در این فیلم انجام داده فحاشی به ایران است نه نقد ایران ودر پایان باید بگویم که از نظر من این اثر چیزی برای جاودانگی در آرشیو فیلمهای برتر تاریخ سینما ندارد.

 • هاوار
  ارسال شده 27 فوریه 2013 در 10:24 ب.ظ

  این فیلم همزادپنداری میخواهد که جز شهروند درجه سوم ایران(کرد)، کسی توانایی چنین امری راندارد.از دید من کرد، که بر بسیاری از کارهای قبادی نقدهای شدید دارم ولی فصل کرگدن را فیلمی واقعی و نه اغراق آمیز میدانم.چرا بعضی ها همش اصرار دارند که این فیلم رو ضد ایرانی تلقی نمایند در حالی که ضد حاکمیت است.ترجیح میدهم اندکی از تاریخ و جریانات آن برهه زمانی کردستان ایران را بخوانیند و بعد نقد سیاه نمایی و اغراق به کار قبادی راداشته باشید.

 • هاوار
  ارسال شده 1 مارس 2013 در 9:19 ب.ظ

  در جواب کامنت بی سواد؛یه گفته مشهور از رومن-رولان: اگر هنر و حقیقت نمیتوانند با هم زندگی کنند، بگذار هنر بمیرد!

 • كوردوان
  ارسال شده 3 مارس 2013 در 10:43 ب.ظ

  من فیلم و دیدم خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم . جالبه که در ببخش دوم نقد به شیوه ای پان ایرانیست خودتان را برافراشته می کنید اما برجسته سازی درد ملت کرد را غلت می پندارید با این دیدگاه نقد نمی کنید گند می کارید

 • حامد
  ارسال شده 7 مارس 2013 در 4:23 ب.ظ

  واقعا فیلم جالب و تاثیر برانگیزی بود من که خیلی از موضوع و ذهن خلاق بهمن قبادی خوشم اومد از الان منتظر کارهای بعئیش هم هستم. نقد شما درسته اما یک طرفه به قاضی رفتن هم از عادت های ما ایرانی هاس… اگر فرصتی میشد که جناب آقای قبادی هم از فیلمش دفاع میکرد خیلی خوب میشد فهمید کی راست میگه. بازم ممنون هم از شما هم از بهمن قبادی عزیز با فیلم بسیار زیبا و قابل تاملش…

 • سحر
  ارسال شده 13 مارس 2013 در 2:50 ب.ظ

  اولا به عنوان یک ایرانی با صحبت های هاوار موافقم دوما به نظر من مونیکا بلوچی خیلی خوب فارسی رو صحبت میکرد من عاشق بازیاشم.

 • احسان
  ارسال شده 18 مارس 2013 در 11:12 ب.ظ

  به نظر من فیلم خوبی بود به چند دلیل یکی اینکه مسولان رو به جواب واداشت یعنی یه حرفهایی برا گفتن داشت
  بعد باید یه اثر جنبه سینمایی و گیشه ای داشته باشه مثل ارگو
  اقای قبادی تمام جوانب کار رو در نظر داشته

 • ژوان
  ارسال شده 25 مارس 2013 در 8:42 ب.ظ

  آخه چی بگم. خیلی ماجرا تو فیلمه که باید پشتوانه فکریت تکمیل و تموم باشه تا بتونی بفهمی ماجراهای فیلم چین و از اونجایی که مخاطبای جوون اطلاعات تاریخیشون از سالهای ۵۷و۵۸و۵۹و۶۰ کمه، فکر نکنم بتونن ارتباط برقرار کنن چون براشون خیلی پیچیده میشه. بعدش اینکه فیلم خودش از هزارتا داستان کوچولو درست شده که اصن پرداخت نشدن و بیشتر آدم گیج میشه. فکر کنم آقای قبادی یا باید فیلمش رو ساده تر و بی پیرایه تر درست میکرد یا زمان فیلم رو میبرد بالای ۲ساعت و نیم یا ۳ ساعت.
  واقعا پیچیده بود.ببخشید سرتونو درد اوردم.

 • علي اردبيل
  ارسال شده 7 آوریل 2013 در 1:58 ب.ظ

  بهمن قبادی چیزی که کاملا معلومه در فیلم شما این هست که کوچکترین بخش فیلمت هستی..!
  کسان زیادی ویرایشش کردندو کاملا مشخص هست که به دنبال اسپانسر محکمی هستی
  استانبول ۲۰۱۰ رو انگار در ۱۹۴۰ معرفی کردی
  و در نهایت انتظار هیچ بیننده ای رو در آخر فیلمت رفع نکردی

 • محسن
  ارسال شده 14 آوریل 2013 در 3:14 ب.ظ

  ایران هزاران سال بوده وهست ادمایی که توش هستن چه کرد و لر و ترک و فارس وارد این اب وخاک شدن هرکسی که دوست داره خودشو از ایران جدابدو بدونه ولی خاکش سرجاش هست وخواهدبود زنده باد ایران.

 • سۆران
  ارسال شده 18 آوریل 2013 در 7:11 ق.ظ

  دوستانی که نمیدانند چه بر سر کردها آمده به هیچ وجه نمیتوانند فیلم رو درک کنند

 • منتقد
  ارسال شده 24 آوریل 2013 در 11:59 ب.ظ

  آیا این یه فیلم سیاسی هست که منتقد بعضی از رفتار های سیاستمداران و حاکمان ایرانه؟
  یعنی اینهمه هجمه به ایران و انقلاب ایران رو میشه اسمش رو گذاشت انتقاد؟
  جهت گیری صریح فیلم نسبت به اعتقادات ایرانی ، اسلامی مردم ایران و تمسخر فرهنگ اسلامی و نمادهای اون و عقده ای نشون دادن مردم از نظر جنسی خیلی واضح داره فریاد میزنه که بدجوری فیلم سفارشیه. سفارش از طرف کی؟ خوب اینو راحت از محتوای فیلم میشه فهمید . البته خیلی سعی شده این اهداف شوم با فرم های هنری میکس بشه و اثر گذاریش بیشتر بشه ولی باید گفت به قول بعضی از دوستان هنر ماندگار هنریه که پاک باشه حالا چهار تا بازیگر معروف توی فیلم باشن و مارتین اسکورسیزی توش کاره ای باشه دلیل بر پذیرفته بودن یک اثر سینمایی نیست .
  و در آخر باید بگم مسائل جنسی و صحنه هایی که در فیلم بود شاید در فیلمهای آمریکایی هم بوده باشه ولی بودنش در فیلمی که کارگردان ایرانی داره باعث تاسف این حقیر شده و به شخصه این صحنه ها رو از خیلی از صحنه های فیلم های آمریکایی هم غلیظ تر میبینم .
  عزیزان در هر صورت این فیلم هر چی که باشه یک پیام داره که هدف دست اندر کاران فیلم رسیدن مخاطبان به این پیامه .به نظر من اثر این فیلم جز تخریب بنیانهای فکری و اعتقادی مردم ایران نیست ؟
  از منتقد سایت هم بابت روشنگری ممنونم

 • البرز
  ارسال شده 3 می 2013 در 5:29 ب.ظ

  اسکورسیزی معرف فیلم میشود ، بهروز وثوقی ( محبوب دیروز ) همراه با آرش لباف ( نامدار امروز ) میشود و مونیکا بلوچی را هم در کنارش میاورند . توهم توطئه ندارم ، حزب اللهی هم نیستم ؛ اما این همه تدارک و میدان دادن به یک نفر فیلمساز جهان سومی ، عرف سینمای غربی نیست . صرف نظر از نوع مناسبات جمهوری اسلامی و فلسطینیها ، آیا یک پنجاهم چنین سرمایه‌گذاریی ( از نظر اعتبار هنرمندها ) تا بحال برای یک نفر منتقد اسرائیلیها شده است یا خیر ؟ بین این همه مشکل در ایران هم آمده‌اند انگشت گذاشته‌اند روی مسئله قومیتی ! خالکوبی روی پشت بهروزوثوقی را دیدید ؟ جمله‌ای بود با دو معنی . آنکه در مرز زندگی میکند ، کشوری خواهد ساخت برای خودش … در ظاهر جمله عارفانه است و در مرز ، یعنی مرز مرگ و زندگی و … اما در اصل شعار تجزیه‌طلبانه است و منظور کردهای ایرانی هستند . خود ادعای فیلم هم تنها یک ادعای خیلی سیاه نما است . در مورد جنبه‌های هنری هم تخصص من نیست ، اما آنچنان هنرمندانه است ، در حدی که فیلم‌برداری را تنها نقطه قوت فیلم دیده‌اند . جمعا فیلم را با احتیاط نگاه کنید : تنها رژیم ایران مورد هدف نیست ؛ خود ایران را هم هدف گرفته‌اند .

 • نیما
  ارسال شده 23 می 2013 در 11:08 ب.ظ

  پس از جشنواره ى سن سپاستین و جایزه ى بهترین فیلم بردارى براى آخرین ساخته ى بهمن قبادى، “فصل کرگدن” به جشنواره ى بوسان رسیده است. روزها ششم و هشتم و دوازهم اکتبر این فیلم در بخش نمایش ویژه این جشنواره به روی پرده می رود.

  از نکات جالب جشنواره ى بوسان کره ى جنوبى، حضور فیلم”۱۱۱ دختر” ساخته ى مشترک خواهر قبادى، ناهید قبادی و بیژن زمان پیرا در بخش مسابقه است.

  “فصل کرگدن” که با چهره هایى مانند بهروز وثوقى، مونیکا بلوچى، برن ساعت، یلماز اردوغان، آرش لباف و… سال گذشته در ترکیه فیلم بردارى شد حال در جشنواره هاى معتبر دنیا در حال طى کردن مراحل عرضه و نمایش خود است و تا به حال از سوى منتقدین سرشناس و مستقل اروپایى و آمریکایى مورد ستایش و تقدیر قرار گرفته ست.

  کمپانى وایلد بانچ – ، که پخش جهانی این فیلم را بر عهده دارد طبق برنامه ی اعلام شده اوایل پاییز “فصل کرگدن” را در ترکیه و سپس در اروپا و آمریکا به صورت گسترده به نمایش درخواهد آورد.

 • ALI
  ارسال شده 8 ژوئن 2013 در 7:45 ق.ظ

  واقعا بازیگری بهتر،خوشگل تر و با احساس تر از مونیکا بلوچی(مینا)ندیدم.واقعا باید بهش جایزه اوسکار بدن

 • یک کورد
  ارسال شده 3 آگوست 2013 در 7:17 ب.ظ

  عاشق این جملەشەم
  آنانکه در مرز میزیند ، سرزمین خود را خواهند ساخت! این جملە مخاطبای خاص دارە

 • آميتيس
  ارسال شده 3 اکتبر 2013 در 9:55 ق.ظ

  باید کرد باشی تا بفهمی آوارگی چه قدر سخته باید کرد باشی تا بفهمی تحقیر به خاطر نژادت چه عذاب اوره .آقای قبادی شما یه کردید که همه بهتون افتخار می کنیم درد ملت کرد رو هم عالی به تصویر می کشید….

 • سامان
  ارسال شده 3 اکتبر 2013 در 9:22 ب.ظ

  این فیلم چیزی بجز حقیقت نبو هرکسی که دیده باشه میفهمه چه مخالف چه موافق.

 • آریا
  ارسال شده 7 نوامبر 2013 در 8:27 ق.ظ

  بنظر من فیلم بسیار خوبی بود …. با واقعیت های تلخی که برهنه و تلخ بیان می شد …

 • کاردو
  ارسال شده 22 فوریه 2014 در 7:27 ب.ظ

  اگربه خاطراحترام به روشن کردن حقیقت نبودهیچگاه بازبان فارسی نمی نوشتم.دوست عزیز می خواهم بگویم که برای ماکردهانه ایرانی بودن افتخارخاصی داردونه کردستانی بودن چیزتازهای است.ماخوشبختی خودرانه الزامادرزندگی تحقیرآمیزباشماجستجومی کنیم وبدبختی خودرادرجداشدن ازشمامی دانیم.دیگروقت آن رسیده است که هرکس بله خانه خودبرود.دیگرزمان امپراتوربازی واین حرف های مسخره به سررسیده است.نه ایرانی بودن ونه کردبودن ونه مسلمان بودن برای مابت به حساب می آیدبلکه سرافرازوآزادزندگی کردن بزرگترین آرزوی ماست.بژی کوردستان

 • رضا
  ارسال شده 5 می 2014 در 5:55 ب.ظ

  خدمت عزیزان عرض کنم که انسان بودن فراتر از هر قومیتی هست، مهم نیست که زبان و قومیتت چیه، یا چه دین و آیینی داری،راستگویی و درستکاری از همه والاتر است.
  گفتار نیک ، پندار نیک ، کردار نیک.

 • منتقد
  ارسال شده 8 آگوست 2014 در 3:20 ب.ظ

  چرا ما نمی خوایم باور کنیم که جایی زندگی می کنیم که هیچ مشکلی نیست ، همه اونایی که تو فیلم یک صدا مرگ بر … فریاد می زدند به اهدافشون رسیدن ، کشوری داریم بدون هیچ دردی ، تورمی ، بیکاریی ، فسادی ….

ارسال نظر

0.0/5