رفتن به محتوا رفتن به فوتر

کمتر بخوانید ولی دوباره بخوانید/ چطور باید کتاب بخوانید؟

1 Comment

 • محمد کاملان
  ارسال شده 12 آگوست 2019 در 10:19 ق.ظ

  تا می‌توانید کتاب‌ بخوانید.

  از من به شما نصیحت؛ گوش به حرف‌های «رولف دوبلی ندهید» و هرچقدر دلتان‌ خواست کتاب بخوانید. ایشان مدعی است کتاب‌‌های عالی را باید دو یا سه بار خواند. با این ادعا هیچ مشکلی ندارم اما کتاب عالی را دوباره می‌خوانیم تا بیشتر لذت ببریم و از آن کتاب یاد بگیریم در صورتی که بهتر است کتاب جدیدی در همان زمینه‌ دست بگیریم و با دیدگاه‌های جدیدتری آشنا شویم.

  برای روشن‌تر شدن موضوع اجازه دهید مثالی بزنم: فرض بر اینکه قصد آشنایی با مکاتب ادبی را دارید، یا می‌خواهید با مطالعه کتاب، دانش خود را برای برنامه‌نویسی، گل‌کاری، آشپزی و … افزایش دهید. به این ترتیب مطالعه یک کتاب عالی در زمینه آشپزی یا برنامه‌نویسی ممکن است کفایت نکند و چه‌بسا که لازم باشد این کتاب را چند بار بخوانید. اما حتما شما هم شنیده‌اید که می‌گویند هر سری، عقلی دارد و بدون شک کتاب‌های سودمند دیگری هم برای آموزش آشپزی یا برنامه‌نویسی در بازار وجود دارد که باید آنها را خواند.

  با مطالعه اولین کتاب آگاهی کاملی در خصوص چیزی که می‌خواهید فرا بگیرید را پیدا نمی‌کنید اما مطالعه کتاب‌های دوم،‌ سوم و بیشتر به شما می‌کند تا درنهایت در زمینه‌ای که مشغول فراگیری هستید علامه‌دهر شوید. از طرف دیگر نکته‌‌های مهم در کتاب‌های مختلف تکرار می‌شود، برای نمونه اصول برنامه‌نویسی در ابتدای تمام کتاب‌های برنامه‌نویسی آموزش داده می‌شود و این کار باعث خواهد شد تا مطالب کتاب‌‌های قبلی در کتاب‌های جدید تکرار شود و این تکرار بدون‌شک به یادگیری دائم مفاهیم منجر خواهد شد.
  این قضیه تنها برای کتاب‌های آموزشی و خودیاری صدق نمی‌کند و به‌نظر من قانون کلی برای کتاب‌خوانی است.

  با این حساب از من به شما نصیحت که حرف «رولف دوبلی» را خیلی هم جدی نگیرید و تا می‌توانید کتاب بخوانید!

ارسال نظر

0.0/5