رفتن به محتوا رفتن به فوتر

در کارگاه های آموزش داستان نویسی چه خبر است؟

7 نظر

 • من
  ارسال شده 4 آوریل 2011 در 10:34 ب.ظ

  سلام.
  دنبال یه ایمیل از شهریار مندنی پور هستم می تونید در اختیارم بذارین؟
  ……………………………………………………
  مد و مه:
  متاسفانه ما ایمیلی از ایشان نداریم!

 • فرحناز علیزاده
  ارسال شده 13 آوریل 2011 در 10:28 ق.ظ

  هر چندین روز یک بار « دریچه ای به داستان و نقد» با چند مطلب تازه به روز می شود. امیدوارم در کنار نظرات ارزشمندتان وبلاگ را به دوستان معرفی کنید.
  با احترام فرحناز علیزاده

 • نازنین
  ارسال شده 19 آوریل 2013 در 5:45 ب.ظ

  سلام من هم به یکی از این کلاس ها رفته ام- البته به خاطر احترام به فردی که کلاس را برگزار می کرد و از قضا نویسنده نسبتا معروفی است وگویا ۱۰ سال است که کارگاه نویسندگی برگزار می کند نامش را ذکر نمی کنم- اما متاسفانه بعد از چند جلسه دیگر ادامه ندادم به چند دلیل:
  ۱-این کلاس اصولا بدون طبقه بندی و بدون ارزیابی برگزار می شد یعنی منی که بار اولم بود پا به چنین جلسه ای می گذاشتم بدون هیچ پیش شرطی یکدفعه وارد کلاسی شدم که بعضی از شاگردانش ماه ها از شروع کلاسشان گذشته بود و چندین داستان کوتاه هم نوشته بودند. جلوی در فقط شهریه ۱۰ جلسه را از من نقد گرفتند و در کلاس را باز کردند و گفتند بفرما…
  ۲- برنامه هر جلسه این بود : ابتدا جناب استاد نیم ساعت برایمان رمانی از نویسنده ای ایرانی یا خارجی می خواند و ما فقط گوش می کردیم. بعد نظرات افراد را در مورد آن می پرسید که این نظرات هم اغلب درمورد قصه بود نه ساختار و قالب و سبک و غیره …اگر هم خدای نکرده نظر یکی از بچه ها با نظر استاد مغایرت داشت که واویلا آنقدر از سوی ایشان مخالفت تند و تحقیر آمیز می شنید که نطقش برای همیشه کور می شد.نیم ساعت آخر هم یکی از بچه های ارشد و قدیمی کلاس داستانی را که خودش در منزل نوشته بود برای بقیه می خواند و در آخر هم ایشان می گفتند که جلسه بعد کدام داستان را برایمان خواهند خواند

  ۳- طی ۶-۷ جلسه ای که رفتم هیچ چیز تازه ای نشنیدم و دیدم فقط وقتم تلف می شود چون سطح تحصیلات همه یکی نبود بعضی حرف ها برایم بسیار سطح پائین و تکراری بود. من فوق لیسانس مترجمی انگلیسی هستم و به واسطه رشته تحصیلی ام و حدود ۲۰-۳۰واحد نقد ادبی و تحلیل متن و تحلیل گفتمان و زبانشناسی و شناخت انواع متن ها بسیاری از عناصر درام را به خوبی می شناختم و نباید با یک دانشجوی ترم ۳ ادبیا ت فارسی در یک کلاس باشم. که این نکته اصلا لحاظ نشده بود.
  به هر حال ترجیح دادم استاد را زحمت ندهم و خودم در منزل رمان بخوانم و از خیر داستان نویسی گذشتم

 • منصور
  ارسال شده 26 می 2013 در 6:24 ق.ظ

  منصور هستم – ۳۲ ساله از تهران – کارشناس بهره‌وری یک سازمان نیمه دولتی- راستش از همه دوستانی که در نویسندگی تجربه دارند بعنوان یک کارآموز و دوست جدید خواهشمندم بنده را در این مهم یاری کنند. من احساس خوبی در خود، نسبت به این هنر دیرین ایران زمین، دارم. امیدوارم دوستان گلم منت را بر بنده گذاشته و به عنوان استاد یا دوست مرا یاری دهند.
  امیدوارم همه کسانی که برای اینده خود هدفی را ترسیم کرده‌اند، آن هدف، باب شخصیت و قالب ایشان باشد. از خداوند منان و ضعیف نواز شاکرم تا فرصتی برای دردل به وجود آمد.

 • عاطفه
  ارسال شده 3 جولای 2013 در 4:34 ب.ظ

  سلام من ۱۹ سال دارم و در دوران دبیرستان گاه داستان هایی کوتاه و…می نوشتم و با تشویق بسیار دوستان و دبیران ادبیات مواجه میشدم و به من گفته می شد تخیل خوبی دارم وقدرت بازی با واژگان و استفاده از ظرافت های ادبی را تا حدودی دارم!
  من هم دنبال کلاس های داستان نویسی بودم که با سایت شما اشنا شدم و این نوشته مرا واداشت تا کمی با دقت بیش تری برای انتخاب عمل کنم خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید
  …………………………………….
  خوشحالیم که این مطلب به شماکمک کرده.
  حقیقت اینکه از آنجایی که ما شناختی از سطح دانش شما از ادبیات و داستان نویسی نداریم نمی توانیم به طور مشخص کمکی بکنیم.
  اما تا آنجا که می توان با اطمینان سخن گفت اینکه هیچ کس بارفتن به این کلاس ها داستان نویس نشده، مگر اینکه استعدادش را داشته باشد و البته سطح سواد بالایی هم داشته باشد.
  به نظر نگارنده تازمانی که اشراف درستی روی ادبیات ایران و جهان نداشته و حداقل تعداد قابل توجهی از این آثار را نخوانده اید بهتر است تا مدتی به طور جدی به خواندن این آثار بپردازید و در کنار آن هم به کتابهایی که درباره داستان نویسی نوشته شده رجوع کنید و اگر خواستید کارگاهی را هم انتخاب کنید با داشتن دانش کافی باشد . بدون خواندن رمان آن هم به طور جدی هیچ کس نویسنده نخواهد شد حتی اگر در بهترین کارگاه ها شرکت کند!

 • علی سعید
  ارسال شده 14 دسامبر 2013 در 11:18 ق.ظ

  سلام
  خواندن داستان با دیگران بسیار کمک میکند به نوشتن مطالب جدید. لطفا مراکز داستانخوانی را معرفی فرمایید.

 • شیرین
  ارسال شده 8 فوریه 2014 در 10:36 ق.ظ

  سلام. خب اگر شما کلاس داستان نویسی مفیدی در تهران میشناسید به ما علاقمندان بگویید….

ارسال نظر

0.0/5