رفتن به محتوا رفتن به فوتر

شهریار مندنی پور از شهرزاد کٌشی تا عقرب کٍشی / نورالله نصرتی

4 نظر

 • ناصر
  ارسال شده 19 آوریل 2021 در 11:46 ق.ظ

  بسیار بسیار نقد ریزبینانه وموشکافانه و لذت بخش

 • ولی الله دوزدوزامی
  ارسال شده 1 ژوئن 2021 در 9:42 ب.ظ

  بخش بزرگی از متن تعارفات و اضافاتی است که می بایست حذف شود. چند نکته کوتاه در مورد این نقد :
  سال های زیادی ازجنگ هشت ساله با عراق می گذرد. شاید پیش از فتح خرمشهر نوشتن در باب پایداری و فداکاری های فردی واجد معنا بود ولی حالا دیگر رسالت نویسنده ایرانی، تنها نوشتن در باب ضدیت با جنگ است. اگر جریان غالب ادبی دهه هفتاد به سمت ادبیات ضد جنگ و درونی کردن ایده وقاحت جنگ پیش می رفت شاید امروز شاهد جنگ افروزی سرداران جنایتکار نظام اسلامی تحت لوای ” مدافعین حرم ” در سوریه نبودیم. ِلذا نگاه ضد جنگ رمان عقرب کشی قابل تامل و مناسب حال جامعه امروز ماست.
  دیگر اینکه اروتیسم رادیکال این رمان پاسخی است به سانسور، سرکوب و فضای رادیکال سال های پس از انقلاب. تنها پاسخ منطقی به رادیکالیسم فعلی مطرح کردن رادیکال ابژه ی سانسور توسط نویسنده ای با سابقه است تا از دل این تضاد و مواجهه محصولی منطقی برای جامعه سر برآرد. چه کسی بهتر از مندنی پور برای پاسخ رادیکال به این سیستم رادیکال سرکوب گر وجود دارد.
  مسئله این است که نگاه به این رمان در قالب عرف و سنت به نوشتن نقدی تند و منفی می انجامد ولی مسئله این جاست که باید به این رمان با در نظر گرفتن ضرورت رادیکالیسم در شرایط اینجا و اکنون مای ایرانی نگریست تا به اهمیت آفرینش آن پی برد.

 • مهران ملکی
  ارسال شده 26 ژوئن 2021 در 6:33 ق.ظ

  من متن رو خوندم. بعضی جاهاشو متوجه نشدم که بحثای نظری داره. قبول دارم طولانیه فک کنم باید کتاب میشده ولی قبول ندارم تعارفاته. این همه تو این چند سال شرق بنفشه رو تعریف کردن تازه شنیدم آقای مندنی پور می خو اد بقیه شو بنویسه . حالا تو این متن کلا شرق بنفشه رو دراز کرده این آقای نصیری. یا کتاب آبی ماورای بحار رو که البته نخوندم!کلا نقد منفی زده این کجاش تعارفه؟همه جا داستان های مندنی پر رو تعریف می کنن اینجا من دیدم یکی نقد منفی نوشته بالاخره مکه میشه یه نویسنده هر چی نوشته خوب باشه و ایراد نداشته باشه؟ این نقد مقدمه ش در باره اتوبوس مرگ نویسنده ها هم عالیه. کلا دیدگاه های تازه ای تو این نوشته در باره داستانهای اقای مندنی پوره. من عقرب کشی رو خوندم سرچ کردم نقد بخونم این مطلبو دیدم. با خیلی دیدگاهاش موافقم در درباره عقرب کشی مثل صحنه های سکسی و غیر واقعی بودن داستانش مخصوصا طرف بره دنبال دستش بگرده که حلقه شو پیدا کنه ولی خب صحنه های جنگی ش واقعا عالی نوشته. کلا نویسنده مورد علاقه من نیست بعضی کاراشون رو نمی فهمم و نتونستم تا آخر بخونم ولی رمان دل و دلدادگی ش عالیه هر چند گاهی حوصله سر بره.

 • فلورا کایدیان
  ارسال شده 8 جولای 2021 در 1:32 ب.ظ

  من یک جمع‌بندی خوب از این نقد دارم البته که باید این نقد رو به صورت تایپ شده روی برگه دوباره خوانی نمایم. اما نقد نواندیشانه و مبتکرانه‌ای از آقای نورالله نصرتی خواندم که خط بطلانی بر این همه یادداشت ناخوا و ناقص کشید.‌ کمتر نقدی با این جزئی‌نگری در فرم و محتوا و تحلیل‌های جنبی نگاشته شده است. البته که در کنار هر صحبتی تحلیل و دلیل محکمه‌پسند خودشان را هم آورده‌اند. با بودن منتقدین خوبی که هیئت نوشته را منصفانه و منسجامه روی صفحه می‌آورند باید به آینده نقد ادبی امیدوار بود. سپاسگزارم.

ارسال نظر

0.0/5